Co zamiast płytek? Wybieramy podłogi do kuchni, łazienki i salonu

Jeszcze kilka lat temu na większości podłóg w polskich domach, zwłaszcza w tzw. pomieszczeniach mokrych, królowały płytki ceramiczne, jako rozwiązanie tanie i bardzo praktyczne. Obecnie największą popularnością cieszą się panele, jednak projektując poszczególne wnętrza, nie musimy ograniczać się do wyboru między płytkami a panelami. Co zatem wybrać na podłogę do kuchni, łazienki i salonu? Poznajcie nasze propozycje!

Nowoczesne panele, czyli połączenie estetyki i funkcjonalności

Płytki ceramiczne lub gresy najczęściej spotykamy na podłogach w tzw. pomieszczeniach mokrych, a więc narażonych na częsty kontakt z wodą i wilgocią: kuchni, łazience, przedpokoju. Jednak czy projektując jedno z tych wnętrz, musimy nasz wybór ograniczać tylko do płytek? Co zamiast płytek do kuchni? Jaki materiał wybrać, aby był wytrzymały, odporny na zabrudzenia, a przy tym doskonale się prezentował?

Stosunkowo nowym rozwiązaniem, jednak coraz chętniej stosowanym do pokrycia podłóg są panele winylowe (LVT). Posiadają one specjalną powłokę poliuretanową, dzięki której są odporne na zarysowania, wgniecenia i uszkodzenia, co sprawia, że zachowują nienaganny wygląd przez wiele lat. Panele LVT są wodoodporne, dlatego sprawdzą się na podłodze w kuchni i w łazience oraz dźwiękochłonne, a także łatwe w pielęgnacji (nie wymagają cyklinowania, ani olejowania). Panele tego typu dostępne są w szerokiej ofercie wzorów: imitujących drewno, marmur, czy nawet beton. Największą wadą tego materiału na podłogi jest jego cena.

Znacznie atrakcyjniejszym pod względem ceny materiałem na podłogi są panele laminowane. Ich cechy charakterystyczne to odporność na wodę i zarysowania, a także łatwość montażu, dzięki czemu można je samodzielnie położyć na podłodze, bez konieczności wynajmowania fachowca. Dzięki szerokiemu wyborowi wzorów doskonale imitujących naturalne materiały, jak np. drewno, z łatwością wkomponujemy je w projekt naszego wnętrza. Panele tego typu to doskonałe rozwiązanie do kuchni, łazienki i salonu.

Dla miłośników minimalizmu i stylu nowoczesnego

Co zamiast paneli na podłogę w salonie? Na jaki materiał zdecydować się, jeśli chcemy, aby nasze wnętrze wyglądało elegancko, nowocześnie i niebanalnie?

Obecnie coraz większą popularność zyskują posadzki wykonane z żywicy. Co świadczy o popularności tego materiału? Gładka, jednolita powierzchnia bez fug będzie doskonale prezentować się we wnętrzu urządzonym w stylu nowoczesnym, bądź industrialnym, optycznie powiększając pomieszczenie. Do wyboru mamy posadzki przezroczyste, barwione pigmentami lub z zatopionymi w niej elementami, takimi jak np. drewno, korek, czy kamień. Posadzka z żywicy jest łatwa w utrzymaniu czystości, zachowuje nienaganny wygląd przez wiele lat oraz jest rozwiązaniem polecanym dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu. Ile kosztuje posadzka żywiczna? Ceny najtańszej posadzki żywicznej epoksydowej wynoszą od 100 do 200 zł za metr kwadratowy.

Kolejną propozycją dla miłośników stylu nowoczesnego jest posadzka betonowa. Taki materiał na podłodze będzie doskonale prezentował się we wnętrzu surowym, wykończonym materiałami takimi jak metal, szkło, drewno i cegła. Doskonale sprawdzi się również w kuchni i w łazience, jednak decydując się na beton w tych pomieszczeniach, musimy zadbać o jego wcześniejszą impregnację. Betonowa podłoga będzie bardzo wytrzymała, a ewentualne zarysowania tylko dodadzą jej charakteru.

Rozwiązanie na każdą kieszeń, czyli wykładzina PCV

Nasz pomysł na tanią podłogę w kuchni to wykładzina PCV. Wielu osobom to rozwiązanie kojarzy się z latami PRL-u i podłogą wykonaną ze słynnego gumoleum, jednak nowoczesne wykładziny PCV to rozwiązanie tanie, niezwykle praktyczne oraz efektowne! Elastyczne wykładziny podłogowe wykonane PCV swoimi właściwościami przypominają panele winylowe: są odporne na ścieranie, zaplamienie oraz na wilgoć, a także proste w utrzymaniu czystości. Łatwość montażu, atrakcyjna, niska cena i dostępność w wielu wariantach (np. imitujących drewno i kamień) sprawia, że bez problemu dopasuje się ją do stylu wnętrza. Wykładziny PCV polecane są również do wnętrz takich jak: przedpokój, łazienka czy salon, zwłaszcza jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem.

Wybór odpowiedniej podłogi do wnętrza nie jest zadaniem łatwym. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, różniących się właściwościami i cenami. Podstawowym kryterium przy wyborze materiału na podłogi powinny być nasze oczekiwania, ponieważ innych cech będziemy szukali, wybierając podłogę do łazienki, a innych do kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 9 =

Polecane

hydraulik montujący odpły zlewu w łazience
Dom i ogród

Sklep instalacyjny online vs. stacjonarny – gdzie lepiej kupować?

Zakupy materiałów instalacyjnych to kluczowy etap w realizacji każdego projektu budowlanego czy remontowego. Niezależnie od tego, czy jesteś instalatorem, czy majsterkowiczem wykonującym instalacje hydrauliczne, wybór odpowiedniego miejsca na zakupy ma ogromne znaczenie. W dobie cyfryzacji rynek sklepów instalacyjnych oferuje różnorodne opcje zakupów, zarówno w tradycyjnych punktach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Każdy z tych […]

Czytaj
Bezpieczeństwo farb chłonących światło
Dom i ogród

Farba pochłaniająca światło – Jak działa i jakie ma zastosowanie?

Farba pochłaniająca światło – Nowoczesne rozwiązanie na przyszłość Farba pochłaniająca światło to technologia, która staje się coraz bardziej popularna w różnych dziedzinach, od budownictwa po sztukę. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, takie farby nie tylko zmieniają estetykę pomieszczeń, ale także mogą wpływać na efektywność energetyczną budynków. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest farba pochłaniająca […]

Czytaj
Emocje
Dom i ogród

Słuchanie muzyki – korzyści dla zdrowia psychicznego, które warto poznać

Słuchanie muzyki – korzyści dla zdrowia psychicznego Muzyka towarzyszy nam od wieków, a jej wpływ na nasze zdrowie psychiczne jest nieoceniony. Coraz więcej badań pokazuje, jak istotny jest jej wpływ na nasze emocje, samopoczucie i zdrowie psychiczne. Często słyszymy, że muzyka „leczy duszę” – ale czy rzeczywiście tak jest? Odpowiedź brzmi: tak! W tym artykule […]

Czytaj