Nowoczesne budownictwo poszukuje rozwiązań estetycznych, oszczędnych, trwałych i ekologicznych. W tę ideę doskonale wpisuje się system BIPV, czyli systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami. Dowiedzmy się dokładnie, czym jest BIPV oraz jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych wykorzystywane są w ramach tego rozwiązania.
Co to jest system BIPV?
System BIPV (ang. Building Integrated Photovoltaics) to szczególny rodzaj rozwiązań fotowoltaicznych. Charakteryzują się one tym, iż są bezpośrednio zintegrowane z dachem lub budynkiem, stanowiąc jego część i będąc alternatywą dla standardowych materiałów budowlanych. Oznacza to, że panele BIPV są w stanie zastąpić dachówki, części elewacji, a nawet okna, zapewniając nie tylko energię pozyskiwaną z promieni słonecznych, ale i ciekawy efekt wizualny, który podnosi estetykę budynku. Oczywiście moduły BIPV są także bardzo trwałe, dzięki czemu przez lata zachowują dobry wygląd i sprawność. Z kolei dzięki temu, że oprócz funkcji praktycznej są jednocześnie elementami konstrukcyjnymi budynku, obniża się całościowy koszt budowy.
System BIPV wciąż jest mało popularny wśród inwestorów indywidualnych. Znacznie częściej elewację z paneli fotowoltaicznych spotkamy na budynkach użyteczności publicznej, zwłaszcza za granicą. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że branża PV intensywnie się rozwija, co daje nadzieje, że system BIPV w przyszłości stanie się przynajmniej tak samo popularny, jak standardowe moduły fotowoltaiczne montowane obecnie na dachach.
Szeroka oferta paneli fotowoltaicznych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/oze/fotowoltaika/panele
Panele BIPV – rodzaje
W systemie BIPV można wykorzystywać dwa rodzaje paneli. Pierwszy z nich to panele cienkowarstwowe. Są lekkie i elastyczne, przez co mogą przyjmować różne kształty i nadają się do montażu bez wzmocnień. Cechuje je wysoka moc oraz niska wrażliwość na wysokie temperatury, co oznacza, że spadek ich wydajności podczas upałów jest nieznaczny. Z kolei przy małym nasłonecznieniu sprawność energetyczna paneli cienkowarstwowych wynosi zwykle 6-10%.
Drugi rodzaj modułów BIPV to panele bifacialne. Tworzone są z ogniw zamkniętych między dwoma warstwami szkła hartowanego albo innego przezroczystego tworzywa. Cechuje je duża odporność na uszkodzenia i obciążenia statyczne, a także doskonała wydajność – na poziomie nawet 20% większym w porównaniu z panelami jednostronnymi. W kwestii wydajności wiele zależy jednak od przemyślanego ustawienia paneli. Powinny być montowane tak, aby dolna strona mogła łatwo przechwytywać dużą ilość światła z odbić, a także ze wschodzącego i zachodzącego słońca.
Podsumowując, system BIPV wydaje się ciekawym rozwiązaniem o wielu zaletach. W Polsce wciąż jest mało popularny, ale jednym z przykładów obiektów budowlanych, w których elewacja wykonana jest z paneli fotowoltaicznych jest budynek pasywny Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach.