Czym jest BIPV i jakie panele fotowoltaiczne się tam wykorzystuje?

Nowoczesne budownictwo poszukuje rozwiązań estetycznych, oszczędnych, trwałych i ekologicznych. W tę ideę doskonale wpisuje się system BIPV, czyli systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami. Dowiedzmy się dokładnie, czym jest BIPV oraz jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych wykorzystywane są w ramach tego rozwiązania.

Co to jest system BIPV?

System BIPV (ang. Building Integrated Photovoltaics) to szczególny rodzaj rozwiązań fotowoltaicznych. Charakteryzują się one tym, iż są bezpośrednio zintegrowane z dachem lub budynkiem, stanowiąc jego część i będąc alternatywą dla standardowych materiałów budowlanych. Oznacza to, że panele BIPV są w stanie zastąpić dachówki, części elewacji, a nawet okna, zapewniając nie tylko energię pozyskiwaną z promieni słonecznych, ale i ciekawy efekt wizualny, który podnosi estetykę budynku. Oczywiście moduły BIPV są także bardzo trwałe, dzięki czemu przez lata zachowują dobry wygląd i sprawność. Z kolei dzięki temu, że oprócz funkcji praktycznej są jednocześnie elementami konstrukcyjnymi budynku, obniża się całościowy koszt budowy.

System BIPV wciąż jest mało popularny wśród inwestorów indywidualnych. Znacznie częściej elewację z paneli fotowoltaicznych spotkamy na budynkach użyteczności publicznej, zwłaszcza za granicą. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że branża PV intensywnie się rozwija, co daje nadzieje, że system BIPV w przyszłości stanie się przynajmniej tak samo popularny, jak standardowe moduły fotowoltaiczne montowane obecnie na dachach.

Szeroka oferta paneli fotowoltaicznych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/oze/fotowoltaika/panele

Panele BIPV – rodzaje

W systemie BIPV można wykorzystywać dwa rodzaje paneli. Pierwszy z nich to panele cienkowarstwowe. Są lekkie i elastyczne, przez co mogą przyjmować różne kształty i nadają się do montażu bez wzmocnień. Cechuje je wysoka moc oraz niska wrażliwość na wysokie temperatury, co oznacza, że spadek ich wydajności podczas upałów jest nieznaczny. Z kolei przy małym nasłonecznieniu sprawność energetyczna paneli cienkowarstwowych wynosi zwykle 6-10%.

Drugi rodzaj modułów BIPV to panele bifacialne. Tworzone są z ogniw zamkniętych między dwoma warstwami szkła hartowanego albo innego przezroczystego tworzywa. Cechuje je duża odporność na uszkodzenia i obciążenia statyczne, a także doskonała wydajność – na poziomie nawet 20% większym w porównaniu z panelami jednostronnymi. W kwestii wydajności wiele zależy jednak od przemyślanego ustawienia paneli. Powinny być montowane tak, aby dolna strona mogła łatwo przechwytywać dużą ilość światła z odbić, a także ze wschodzącego i zachodzącego słońca. 

Podsumowując, system BIPV wydaje się ciekawym rozwiązaniem o wielu zaletach. W Polsce wciąż jest mało popularny, ale jednym z przykładów obiektów budowlanych, w których elewacja wykonana jest z paneli fotowoltaicznych jest budynek pasywny Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × cztery =

Polecane

Jakie rozwiązania w technice grzewczej i sanitarnej wybrać w 2024 roku?
Dom i ogród

Jakie rozwiązania w technice grzewczej i sanitarnej wybrać w 2024 roku?

W 2024 roku rozwój technologii oraz wzrost świadomości ekologicznej stawiają przed nami coraz więcej możliwości wyboru efektywnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w dziedzinie techniki grzewczej i sanitarnej. Szczególnie w mieście takim jak Bydgoszcz, istnieje potrzeba wyboru odpowiednich systemów grzewczych i sanitarnych, które nie tylko zapewnią komfort, ale także będą przyjazne dla środowiska. W tym […]

Czytaj
Dom i ogród

Inwestycja w inteligentny dom. Dlaczego warto?

Inwestycja w inteligentny dom stała się jednym z najbardziej pożądanych kroków dla osób poszukujących wygody, bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej w swoim otoczeniu mieszkaniowym. W dobie rosnącej cyfryzacji oraz postępu technologicznego inteligentne domy przestają być tylko futurystyczną wizją, stając się realną możliwością znacznego podniesienia jakości życia. Jeśli planujesz budowę domu, lub chcesz wyremontować mieszkanie, to najlepszy […]

Czytaj
Dom i ogród

Jaki materac do łóżka wybrać?

Wybór odpowiedniego materaca ma istotny wpływ na jakość naszego wypoczynku i ogólny komfort życia. W dzisiejszych czasach rynek oferuje niezliczone opcje, co może sprawić, że podjęcie właściwej decyzji staje się wyzwaniem. Dlatego też warto przyjrzeć się różnym rodzajom materacy, ich cechom i właściwościom, aby móc dokonać świadomego wyboru, który najlepiej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom i […]

Czytaj