Dobra wkrętarka do domowego warsztatu – poradnik zakupowy

Niezbędnym elementem wyposażenia domowego warsztatu każdej złotej rączki jest wkrętarka. To narzędzie uniwersalne, które przyda się jednakowo podczas przeprowadzania gruntownego remontu, sezonowych prac w garażu czy hobbystycznego majsterkowania. Czym warto się kierować, poszukując dobrej wkrętarki do własnego użytku? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Z jakimi zadaniami poradzi sobie wkrętarka?

Jeżeli jesteś zapalonym majsterkowiczem, w Twoim domowym warsztacie nie powinno zabraknąć dobrej wkrętarki. To funkcjonalne narzędzie niezbędne do przeprowadzania rozmaitych działań, opierających się na wkręcaniu i wykręcaniu wkrętów oraz śrub. Stanowi wygodną alternatywę dla ręcznych śrubokrętów, dlatego posiadanie charakteryzowanego akcesorium przyspieszy niejedną naprawę czy prace konstrukcyjne.

Decydując się na zakup solidnej wkrętarki, najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim zadaniom ma sprostać sprzęt. W niektórych przypadkach elektronarzędzie służyć będzie tylko do sporadycznego wkręcania pojedynczych śrubek, a w innych będzie regularnie wykorzystywane do majsterkowania i przeprowadzania remontów, np. do składania mebli czy wieszania obrazów ściennych.

Do czego używać wkrętarki?

Przejdźmy do konkretnych przykładów. Przy jakich zadaniach wkrętarka okaże się przydatnym akcesorium? Warto mieć ją pod ręką w czasie:

 • robót stolarskich;
 • montowania i składania mebli;
 • przeprowadzania napraw i działań konserwujących;
 • prac w ogrodzie;
 • drobnych działań, takich jak wieszanie obrazów i innych elementów dekoracyjnych.

Podsumowując, dobór konkretnego modelu wkrętarki powinien być uwarunkowany częstotliwością, z jaką ma być wykorzystywana, a także zadaniami, z którymi ma się uporać. Bez względu na udzieloną odpowiedź, imponujący wybór elektronarzędzi wielu renomowanych marek znajdziesz w marketach Obi – stacjonarnie lub w sklepie internetowym.

Rodzaje wkrętarek do domowego użytku

Elektronarzędzia przeznaczone do domowego warsztatu, podzielić można na dwa podstawowe rodzaje:

 • wkrętarka akumulatorowa – jest bezprzewodowa, mobilna i wygodna w użytkowaniu; polecana zwłaszcza w warunkach, kiedy dostęp do gniazdka jest ograniczony;
 • wkrętarka sieciowa – to narzędzie, które wymaga dostępu do gniazdka elektrycznego; zazwyczaj wkrętarki sieciowe są tańsze od wspomnianego poprzednika, a do tego mogą być używane w trybie ciągłym; kolejnym atutem, którego nie można pominąć, jest brak konieczności ładowania oraz wyższa moc narzędzia.

Doświadczonym majsterkowiczom do domowego warsztatu może przydać się natomiast wkrętarka udarowa, przeznaczona do cięższych prac i dużego obciążenia, np. wiercenia w cegle bądź betonie.

Jak wybrać najlepszą wkrętarkę? Porady i wskazówki

Aby wkrętarka okazała się zakupem na lata, który nie zawiedzie majsterkowicza przy żadnym zadaniu, warto postawić na solidny model, spełniający konkretne cechy. Na co należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu?

 • Rodzaj silnika – odpowiada za wydajność oraz żywotność narzędzia. Wyróżniamy wkrętarki szczotkowe i bezszczotkowe.
 • Waga – im niższa waga, tym wygodniejsza praca z użyciem wkrętarki. Warto jednak pamiętać o tym, że lekkie narzędzia z reguły bywają mniej wydajne od cięższych egzemplarzy.
 • Pojemność akumulatora – dotyczy wkrętarek akumulatorowych. Pojemność akumulatora decyduje o czasie pracy urządzenia, bez konieczności jego ładowania.
 • Moment obrotowy – zaczyna się od 4–6 Nm, a w zaawansowanych wkrętarkach osiąga nawet 30 Nm i więcej. Moment obrotowy odpowiada za funkcjonalność oraz moc elektronarzędzia.
 • Moment siły – napięcie oscylujące w okolicach 10–14V przeznaczone jest do prac codziennych, natomiast to powyżej 18V pozwala na profesjonalne działania i pracę z cięższymi materiałami.
 • Czas pracy oraz ładowania urządzenia.
 • Cena.

Wyszczególnione elementy należy dopasować indywidualnie, odpowiednio do zakresu prac, własnych możliwości, umiejętności oraz przeznaczenia urządzenia.

Moc i prędkość, czyli kluczowe parametry wkrętarek

Prędkość i moc to fundamentalne atrybuty, dzięki którym wkrętarka zawdzięcza swoją żywotność, funkcjonalność, wydajność, a także konkretne możliwości. Moc urządzania mierzy się w watach (W). Do domowego warsztatu zazwyczaj kupowane są narzędzia o mocy od 500W do 1000W.

Prędkość wkrętarki ma ogromne znaczenie. Wpływa bowiem na skuteczność podczas wiercenia, wkręcania i wykręcania śrubek. Niższa prędkość okazuje się przydatna w trakcie drobiazgowego, precyzyjnego wkręcania, natomiast wyższa – podczas wiercenia.

Przy wybieraniu wkrętarki, która ma zasilić szereg narzędzi domowego warsztatu, warto zwrócić uwagę na realne potrzeby, a także charakter prac, jakim ma zostać poddawane narzędzie. Właściwie dopasowane parametry, takie jak moc oraz prędkość elektronarzędzi umożliwią sprawne i efektywne przeprowadzanie prac i dokładne spełnianie zadania sprzętu. Bez względu na to, czy skumulowane jest na działaniach w zaciszu domowym, profesjonalnych pracach czy hobbystycznym majsterkowaniu we własnym warsztacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 1 =

Polecane

Dom i ogród

Hokery Welurowe: Połączenie Komfortu i Elegancji w Twojej Kuchni

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tutaj spędzamy czas na przygotowywaniu posiłków, spożywaniu ich w gronie rodziny i przyjaciół, a także na rozmowach przy kawie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zwraca uwagę na wystrój i funkcjonalność tego wnętrza. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się hokery welurowe, które stanowią […]

Czytaj
Dom i ogród

Panele akustyczne samoprzylepne: proste rozwiązanie dla lepszej akustyki

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób pracuje z domu, a przestrzenie publiczne wymagają skutecznego zarządzania dźwiękiem, panele akustyczne samoprzylepne stają się popularnym rozwiązaniem. Są one nie tylko estetycznie przyjemne, ale także łatwe w instalacji i skuteczne w poprawie jakości dźwięku w pomieszczeniach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak te innowacyjne panele działają i […]

Czytaj
Dom i ogród

Układanie podłogi drewnianej – dlaczego warto położyć parkiet w domu lub biurze?

Na układanie podłogi drewnianej decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego – to ten rodzaj wykończenia, który wart jest swojej ceny. Dlaczego jednak warto wybrać parkiet czy inną posadzkę z naturalnego materiału? Przyglądamy się zaletom drewnianych podłóg nie tylko w domu! Zalety podłogi z drewna Podłoga drewniana ma mnóstwo zalet – jest niezwykle elegancka i […]

Czytaj