Miłośnicy kwiatów domowych poświęcają więcej uwagi swoim roślinom w czasie lata. Szczególnie bardzo wrażliwe odmiany kwiatów wymagają właściwej opieki. Do tego typu roślin można bez wątpienia zaliczyć fikusa Benjamina. A to za sprawą gubienia liści w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji. Warto zatem zwrócić uwagę na dostosowanie warunków do prawidłowej egzystencji rośliny.
Fikus Benjamina – kapryśna roślina
Piękna roślina doniczkowa o zwisających w dół liściach, niekiedy tylko zielonych bądź z białą obwódką stanowi szczególną ozdobę. Jednak fikus Benjamina jest wyjątkowo kapryśny. Pochodząca z Azji roślina niestety nie znosi przebywania na ostrym słońcu. Ustawiona przy słonecznym oknie zaczyna szybko tracić liście. Fikus doskonale reaguje na suche powietrze, które panuje w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Z kolei źle znosi przeciągi oraz ciągłe przestawianie i obracanie doniczki. Zatem w okresie letnim, nie należy ustawiać donicy bezpośrednio przy oknie. W tym okresie często okna są otwarte i powstają przeciągi. Fikusa Benjamina należy ustawić w stałym miejscu. Roślinie służy minimalny dostęp do światła dziennego.
Wymagania- podlewanie i nawożenie
W domowych warunkach fikus Benjamina może rozrosnąć się nawet do wysokości 5 metrów. Szczególnie w okresie letnim następuje przyrost młodych pędów. Warto w tym czasie wystawić donicę z rośliną na taras bądź balkon. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie padało ostre słońce na fikusa. Najlepiej postawić w stałym i lekko zacienionym miejscu. Roślina uwielbia stabilizację. Przy zapewnieniu właściwych warunków fikus hodowany latem na zewnątrz rośnie zdecydowanie szybciej oraz nadzwyczajnie szybko się zregeneruje po utracie liści.
Warto latem pamiętać o odpowiednim podlewaniu. W zasadzie lepiej znosi przepuszczalne podłoże. Nie należy przesadzać z podlewaniem. Fikus nie znosi przelania, ale uwielbia zraszanie liści. Jednak nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Najlepiej zastosować wodę przegotowaną, którą przed zraszaniem należy wystudzić. W okresie intensywnego wzrostu roślina wymaga odpowiedniego nawożenia. Nawóz uniwersalny do zielonych roślin wystarczy również zastosować raz na dwa tygodnie.
Fikus Benjamina – przycinanie
Zapewnienie roślinie właściwych warunków sprzyja wzrostowi. Fikus Benjamina odpowiednio przycinany oraz formowany na wzór bonsai pięknie się prezentuje. Duże rośliny również można przycinać i formować na miniaturki. Czynność tą najlepiej wykonać wiosną bądź latem. Wówczas szybko się regeneruje oraz poprawia się kondycja rośliny. Nowe pędy szybko odrastają. Z kolei młode listki odporniejsze są na zmienne warunki. Warto zastosować do przycinania bardzo ostre narzędzie, najlepiej sekator. Zdecydowanie nie dokonywać odłamania gałązek. Roślina w wyniku stresu może zgubić nawet wszystkie listki.
Choroby
Wystawienie rośliny na zewnątrz może być przyczyną nagłych zmian na liściach bądź łodygach. Fikus Benjamina często jest atakowany przez miseczniki albo czerwone pajączki. Tylko szybkie zastosowanie właściwych preparatów uchroni roślinę przed obumarciem. Rośliny przebywające w domu również są atakowane przez szkodniki. Najczęściej występują czarne plamki na liściach. Na ogół ma to miejsce w wyniku częstego zraszania i dużej wilgotności powietrza. Zastosowanie siarki w sprayu uchroni roślinę przed całkowitym opadnięciem liści. Kiedy gałęzie i liście są skręcone, może to być znakiem, że pojawiły się mszyce. Szczególnie latem, gdy roślina wystawiona jest na zewnątrz. Zaleca się zastosowanie do oprysku naturalnych preparatów bez substancji chemicznych czynnych.