Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Wizyta u psychologa rekomendowana jest w celu rozwiązania problemów ze zdrowiem psychicznym i może pomóc w poprawie samopoczucia. W jaki sposób przebiegają takie wizyty?
Pierwsze spotkanie z psychologiem
Podczas pierwszej sesji psycholog skupi się na zebraniu informacji o aktualnych obawach i wszelkich objawach, których doświadcza klient, a także pyta go o to, jakie ma on cele.
W trakcie pierwszej wizyty dobry psycholog Poznań – https://klinika-lmc.pl/ będzie zadawać pytania, między innymi dotyczące osobistej sytuacji, rodziny, związków, pracy i chorób. Te informacje pomogą psychologowi zrozumieć mu sytuację klienta i następnie dobrać odpowiednie metody postępowania dla uzyskania optymalnych wyników.
W zależności od konkretnych potrzeb psycholog może zastosować różne narzędzia lub techniki oceny, aby uzyskać więcej informacji na temat swojego klienta. Może on wykorzystywać w tym celu kwestionariusze, wywiady lub testy psychologiczne. Zebrane dzięki nim oceny pomagają uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat objawów i wyzwań.
Planowanie leczenia
Po pierwszej wizycie psycholog przygotowuje dla swojego pacjenta odpowiedni leczenia. Plan ten określa cele terapii, zalecane metody leczenia i przewidywany czas jej trwania.
Plan leczenia jest dostosowany do konkretnych problemów i może być zmieniany w miarę potrzeb w trakcie całego procesu terapii, dlatego też nie jest on ustalany raz i na zawsze.
Psychoterapia
Leczenie problemów z psychiką odbywa się najczęściej z wykorzystaniem psychoterapii, dzięki której można uzyskać kompleksową wiedzę na temat siebie, swojego zachowania, emocji i łatwiej uporządkować swoje myśli.
Konkretne podejścia są w tym przypadku zależne od wiedzy psychologa i stosowanych przez niego technik terapeutycznych. Stosuje się między innymi:
terapię poznawczo-behawioralną
terapię psychodynamiczną
terapię humanistyczną
terapię opartą na uważności
Terapia psychologiczna jest prowadzona długotrwale, dlatego też jej efektów nie można spodziewać natychmiastowo. Często trwa ona po kilka lat.
Monitorowanie postępów
W miarę postępu terapii psycholog będzie stale oceniał wyniki leczenia. W razie potrzeby plan leczenia można zmodyfikować, aby lepiej odpowiadał zmieniającym się potrzebom klienta.
Zakończenie terapii
Gdy osiągnięte zostały zamierzone cele terapii, zostaje ona zakończona. Psycholog omówi poczynione postępy i przedstawi zalecenia dotyczące utrzymania dobrego samopoczucia.
Także zalecane mogą być okresowe wizyty kontrolne w celu monitorowania postępów lub sprostania wszelkim nowym wyzwaniom.