Płyta fundamentowa – w jakim celu jest stosowana i czym się charakteryzuje?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych można wybierać pomiędzy dwiema opcjami. Jedną z nich jest fundament, drugą płyta fundamentowa. Takie rozwiązanie umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru budynku na wybranym terenie, co ma zastosowanie szczególnie na trudnych gruntach. W płycie fundamentowej można umieścić ogrzewanie podłogowe.

Czym charakteryzuje się płyta fundamentowa?

Niekiedy wybiera się płytę fundamentową zamiast typowego fundamentu. Czasami nie jest to wybór przypadkowy, a wynikający z konkretnych uwarunkowań na danym terenie. Płytę można położyć dowolnie, ale na pewno kładzie się ją, gdy grunt nie zapewnia wystarczającej nośności. Niezbędne jest też zastosowanie dodatkowych rozwiązań, takich jak izolowanie pod płytą za pomocą styropianu. Całość instalacji składa się z kilku warstw. Dla uzyskania oczekiwanych rezultatów prace powinny przebiegać w sposób zaplanowany i na podstawie dokumentacji.

Niezbędne okazują się plany graficzne. Dla przykładu, płyta fundamentowa rysunek to sposób na przedstawienie graficzne poszczególnych warstw instalacji – w ten sposób widać, jak prezentuje się przekrój płyty fundamentowej oraz zbrojeń czy warstwy izolacyjnej. Z uwagi na to, że budowę płyty fundamentowej rozważa się w szczególności w różnych skomplikowanych przypadkach, przygotowanie dokładnego planu przez specjalistów lub pod ich nadzorem jest podstawą wykonania wszystkiego w sposób wydajny i bezpieczny.

Płyta fundamentowa może pełnić rolę nie tylko fundamentu, ale również podłogi. Betonowanie płyty fundamentowej jest wykonywane już jako element ostatecznych prac wykończeniowych. Płyty kładzie się na określonej wysokości, najczęściej w przedziale 50-80 cm pod poziomem gruntu. Płytę fundamentową można umieszczać wyżej niż typowy fundament, ale nie należy robić tego zbyt płytko. Najczęściej używane są płyty z betonu zbrojonego, żelbetonu. Zbrojenie płyty fundamentowej wzmacnia ją i stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Płyty fundamentowe grzewcze – co to takiego?

Przy budowie płyty fundamentowej możliwe jest, by od razu na tym etapie zadbać o ogrzewanie. Jest to po prostu płyta grzewcza – połączenie ogrzewania podłogowego z płytą fundamentową. Prace realizuje się w podobny sposób, ważne jest, by zacząć odpowiednio wcześnie. Niezbędne jest wbudowanie agregatu grzewczego lub nagrzewnicy do powierzchni płyty, jak również systemu rur. Metoda wykorzystuje specyficzne właściwości betonu, który będzie akumulował ciepło z rur.

Powierzchnia płyty grzewczej nie różni się od dowolnej innej płyty, ale wewnątrz znajdują się wspomniane elementy instalacji oraz warstwy izolacji termicznej. Zdecydowanie się na taką metodę ogrzewania wiąże się też z koniecznością wykonania wejścia do podziemnej części budynku, by można było obsługiwać agregat lub nagrzewnicę, konserwować rury itd. Można zdecydować się na coś w rodzaju włazu. Wszelkie otwory i szczeliny w płycie mogą niestety skończyć się nadmierną ucieczką ciepła, dlatego też można np. obkleić i uszczelnić je pianką montażową.

Budynki wyposażone w płyty grzewcze funkcjonują jak nowoczesne domy energooszczędne. Chodzi o już wspomniane właściwości betonu. Przy odpowiednio wydajnym systemie ogrzewania możliwe jest bezproblemowe pozyskiwanie ciepła z podłogi. Nie musi ona być grzana cały czas, żeby ciepło było przekazywane. Pozwala to na uzyskanie pewnych oszczędności w skali roku. Najlepsze efekty pojawiają się przy dbałości o izolację termiczną, co należy zastosować nie tylko do warstwy fundamentów, ale całego budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 7 =

Polecane

Jakie rozwiązania w technice grzewczej i sanitarnej wybrać w 2024 roku?
Dom i ogród

Jakie rozwiązania w technice grzewczej i sanitarnej wybrać w 2024 roku?

W 2024 roku rozwój technologii oraz wzrost świadomości ekologicznej stawiają przed nami coraz więcej możliwości wyboru efektywnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w dziedzinie techniki grzewczej i sanitarnej. Szczególnie w mieście takim jak Bydgoszcz, istnieje potrzeba wyboru odpowiednich systemów grzewczych i sanitarnych, które nie tylko zapewnią komfort, ale także będą przyjazne dla środowiska. W tym […]

Czytaj
Dom i ogród

Inwestycja w inteligentny dom. Dlaczego warto?

Inwestycja w inteligentny dom stała się jednym z najbardziej pożądanych kroków dla osób poszukujących wygody, bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej w swoim otoczeniu mieszkaniowym. W dobie rosnącej cyfryzacji oraz postępu technologicznego inteligentne domy przestają być tylko futurystyczną wizją, stając się realną możliwością znacznego podniesienia jakości życia. Jeśli planujesz budowę domu, lub chcesz wyremontować mieszkanie, to najlepszy […]

Czytaj
Dom i ogród

Jaki materac do łóżka wybrać?

Wybór odpowiedniego materaca ma istotny wpływ na jakość naszego wypoczynku i ogólny komfort życia. W dzisiejszych czasach rynek oferuje niezliczone opcje, co może sprawić, że podjęcie właściwej decyzji staje się wyzwaniem. Dlatego też warto przyjrzeć się różnym rodzajom materacy, ich cechom i właściwościom, aby móc dokonać świadomego wyboru, który najlepiej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom i […]

Czytaj