Płyta fundamentowa – w jakim celu jest stosowana i czym się charakteryzuje?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych można wybierać pomiędzy dwiema opcjami. Jedną z nich jest fundament, drugą płyta fundamentowa. Takie rozwiązanie umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru budynku na wybranym terenie, co ma zastosowanie szczególnie na trudnych gruntach. W płycie fundamentowej można umieścić ogrzewanie podłogowe.

Czym charakteryzuje się płyta fundamentowa?

Niekiedy wybiera się płytę fundamentową zamiast typowego fundamentu. Czasami nie jest to wybór przypadkowy, a wynikający z konkretnych uwarunkowań na danym terenie. Płytę można położyć dowolnie, ale na pewno kładzie się ją, gdy grunt nie zapewnia wystarczającej nośności. Niezbędne jest też zastosowanie dodatkowych rozwiązań, takich jak izolowanie pod płytą za pomocą styropianu. Całość instalacji składa się z kilku warstw. Dla uzyskania oczekiwanych rezultatów prace powinny przebiegać w sposób zaplanowany i na podstawie dokumentacji.

Niezbędne okazują się plany graficzne. Dla przykładu, płyta fundamentowa rysunek to sposób na przedstawienie graficzne poszczególnych warstw instalacji – w ten sposób widać, jak prezentuje się przekrój płyty fundamentowej oraz zbrojeń czy warstwy izolacyjnej. Z uwagi na to, że budowę płyty fundamentowej rozważa się w szczególności w różnych skomplikowanych przypadkach, przygotowanie dokładnego planu przez specjalistów lub pod ich nadzorem jest podstawą wykonania wszystkiego w sposób wydajny i bezpieczny.

Płyta fundamentowa może pełnić rolę nie tylko fundamentu, ale również podłogi. Betonowanie płyty fundamentowej jest wykonywane już jako element ostatecznych prac wykończeniowych. Płyty kładzie się na określonej wysokości, najczęściej w przedziale 50-80 cm pod poziomem gruntu. Płytę fundamentową można umieszczać wyżej niż typowy fundament, ale nie należy robić tego zbyt płytko. Najczęściej używane są płyty z betonu zbrojonego, żelbetonu. Zbrojenie płyty fundamentowej wzmacnia ją i stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Płyty fundamentowe grzewcze – co to takiego?

Przy budowie płyty fundamentowej możliwe jest, by od razu na tym etapie zadbać o ogrzewanie. Jest to po prostu płyta grzewcza – połączenie ogrzewania podłogowego z płytą fundamentową. Prace realizuje się w podobny sposób, ważne jest, by zacząć odpowiednio wcześnie. Niezbędne jest wbudowanie agregatu grzewczego lub nagrzewnicy do powierzchni płyty, jak również systemu rur. Metoda wykorzystuje specyficzne właściwości betonu, który będzie akumulował ciepło z rur.

Powierzchnia płyty grzewczej nie różni się od dowolnej innej płyty, ale wewnątrz znajdują się wspomniane elementy instalacji oraz warstwy izolacji termicznej. Zdecydowanie się na taką metodę ogrzewania wiąże się też z koniecznością wykonania wejścia do podziemnej części budynku, by można było obsługiwać agregat lub nagrzewnicę, konserwować rury itd. Można zdecydować się na coś w rodzaju włazu. Wszelkie otwory i szczeliny w płycie mogą niestety skończyć się nadmierną ucieczką ciepła, dlatego też można np. obkleić i uszczelnić je pianką montażową.

Budynki wyposażone w płyty grzewcze funkcjonują jak nowoczesne domy energooszczędne. Chodzi o już wspomniane właściwości betonu. Przy odpowiednio wydajnym systemie ogrzewania możliwe jest bezproblemowe pozyskiwanie ciepła z podłogi. Nie musi ona być grzana cały czas, żeby ciepło było przekazywane. Pozwala to na uzyskanie pewnych oszczędności w skali roku. Najlepsze efekty pojawiają się przy dbałości o izolację termiczną, co należy zastosować nie tylko do warstwy fundamentów, ale całego budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 15 =

Polecane

Dom i ogród

Hokery Welurowe: Połączenie Komfortu i Elegancji w Twojej Kuchni

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tutaj spędzamy czas na przygotowywaniu posiłków, spożywaniu ich w gronie rodziny i przyjaciół, a także na rozmowach przy kawie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zwraca uwagę na wystrój i funkcjonalność tego wnętrza. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się hokery welurowe, które stanowią […]

Czytaj
Dom i ogród

Panele akustyczne samoprzylepne: proste rozwiązanie dla lepszej akustyki

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób pracuje z domu, a przestrzenie publiczne wymagają skutecznego zarządzania dźwiękiem, panele akustyczne samoprzylepne stają się popularnym rozwiązaniem. Są one nie tylko estetycznie przyjemne, ale także łatwe w instalacji i skuteczne w poprawie jakości dźwięku w pomieszczeniach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak te innowacyjne panele działają i […]

Czytaj
Dom i ogród

Układanie podłogi drewnianej – dlaczego warto położyć parkiet w domu lub biurze?

Na układanie podłogi drewnianej decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego – to ten rodzaj wykończenia, który wart jest swojej ceny. Dlaczego jednak warto wybrać parkiet czy inną posadzkę z naturalnego materiału? Przyglądamy się zaletom drewnianych podłóg nie tylko w domu! Zalety podłogi z drewna Podłoga drewniana ma mnóstwo zalet – jest niezwykle elegancka i […]

Czytaj