Pompa membranowa wykorzystuje elastyczną membranę do przemieszczania płynów. Działa poprzez tworzenie ruchu posuwisto-zwrotnego w membranie, co z kolei tworzy cykle zasysania i tłoczenia. W jaki sposób pracuje tego typu urządzenie? Gdzie najczęściej jest ono stosowane?
Budowa pompy membranowej
Nowoczesne pompki membranowe wyposażone są w poniższe rodzaje elementów:
Membrana
Jest elastyczną powłoką wykonaną z materiałów takich jak guma lub inne elastomery. Jest umieszczona między komorami wlotową i wylotową pompy i działa jako bariera między dwiema komorami.
Zawory wlotowe i wylotowe
Pompa ma zawory wlotowe i wylotowe, które kontrolują przepływ płynu. Zawór wlotowy otwiera się, aby płyn dostał się do pompy, a zawór wylotowy otwiera się, aby wypuścić płyn z pompy.
Silnik
Do działania pompki membranowe wymagają również silnika, na przykład może być on zasilany elektrycznie, pneumatycznie w zależności od tego, jakie mają one przeznaczenie i w skład jakiego systemu wchodzą.
Jak pracuje pompa membranowa?
W trakcie pracy pompy membrana jest poruszana przez zewnętrzne źródło zasilania. Następuje wtedy ruch posuwisto-zwrotny membrany, która porusza się tam i z powrotem w pompie.
W trakcie zasysania membrana odsuwa się od komory wlotowej, tworząc próżnię lub obszar niskiego ciśnienia. Powoduje to otwarcie zaworu wlotowego, umożliwiając przedostanie się płynu do pompy. W trakcie tłoczenia membrana przesuwa się w kierunku komory wylotowej, zwiększając ciśnienie płynu w pompie. Umożliwia to zamknięcie zaworu wlotowego i otwarcie zaworu wylotowego, pozwalając na uwolnienie płynu pod ciśnieniem z pompy.
Zawory wlotowe i wylotowe zapewniają przepływ płynu przez pompę w jednym kierunku, zapobiegając jego cofaniu się.
Jakie zastosowanie mają pompki membranowe?
Pompy membranowe są wszechstronne i mogą tłoczyć szeroką gamę płynów, w tym ciecze z zawartością ciał stałych lub ciecze o wysokiej lepkości.
Są powszechnie stosowane w różnych zastosowaniach, takich jak między innymi transport chemikaliów, oczyszczanie ścieków, przetwórstwo spożywcze, przemysł motoryzacyjny, chemiczny czy w rolnictwie. Również pompki membranowe znalazły bardzo szerokie zastosowanie w procesach laboratoryjnych.
Pompy membranowe są często wybierane do tych zastosowań ze względu na ich zdolność samozasysania, obsługi wrażliwych lub ściernych płynów oraz odporność na korozję i działanie środków chemicznych.
Z różnymi rodzajami pomp membranowych oraz z ich parametrami technicznymi można bliżej zapoznać się na stronach internetowych ich producentów.