Co to jest pompka membranowa? Sposób działania i zastosowanie

Pompa membranowa wykorzystuje elastyczną membranę do przemieszczania płynów. Działa poprzez tworzenie ruchu posuwisto-zwrotnego w membranie, co z kolei tworzy cykle zasysania i tłoczenia. W jaki sposób pracuje tego typu urządzenie? Gdzie najczęściej jest ono stosowane?

Budowa pompy membranowej

Nowoczesne pompki membranowe wyposażone są w poniższe rodzaje elementów:

Membrana

Jest elastyczną powłoką wykonaną z materiałów takich jak guma lub inne elastomery. Jest umieszczona między komorami wlotową i wylotową pompy i działa jako bariera między dwiema komorami.

Zawory wlotowe i wylotowe

Pompa ma zawory wlotowe i wylotowe, które kontrolują przepływ płynu. Zawór wlotowy otwiera się, aby płyn dostał się do pompy, a zawór wylotowy otwiera się, aby wypuścić płyn z pompy.

Silnik

Do działania pompki membranowe wymagają również silnika, na przykład może być on zasilany elektrycznie, pneumatycznie w zależności od tego, jakie mają one przeznaczenie i w skład jakiego systemu wchodzą.

Jak pracuje pompa membranowa?

W trakcie pracy pompy membrana jest poruszana przez zewnętrzne źródło zasilania. Następuje wtedy ruch posuwisto-zwrotny membrany, która porusza się tam i z powrotem w pompie.

W trakcie zasysania membrana odsuwa się od komory wlotowej, tworząc próżnię lub obszar niskiego ciśnienia. Powoduje to otwarcie zaworu wlotowego, umożliwiając przedostanie się płynu do pompy. W trakcie tłoczenia membrana przesuwa się w kierunku komory wylotowej, zwiększając ciśnienie płynu w pompie. Umożliwia to zamknięcie zaworu wlotowego i otwarcie zaworu wylotowego, pozwalając na uwolnienie płynu pod ciśnieniem z pompy.

Zawory wlotowe i wylotowe zapewniają przepływ płynu przez pompę w jednym kierunku, zapobiegając jego cofaniu się.

Jakie zastosowanie mają pompki membranowe?

Pompy membranowe są wszechstronne i mogą tłoczyć szeroką gamę płynów, w tym ciecze z zawartością ciał stałych lub ciecze o wysokiej lepkości.

Są powszechnie stosowane w różnych zastosowaniach, takich jak między innymi transport chemikaliów, oczyszczanie ścieków, przetwórstwo spożywcze, przemysł motoryzacyjny, chemiczny czy w rolnictwie. Również pompki membranowe znalazły bardzo szerokie zastosowanie w procesach laboratoryjnych.

Pompy membranowe są często wybierane do tych zastosowań ze względu na ich zdolność samozasysania, obsługi wrażliwych lub ściernych płynów oraz odporność na korozję i działanie środków chemicznych.

Z różnymi rodzajami pomp membranowych oraz z ich parametrami technicznymi można bliżej zapoznać się na stronach internetowych ich producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − trzynaście =

Polecane

Firma

Zestawy piśmiennicze z logo – świetny pomysł na podarunek dla pracowników!

Zestawy piśmiennicze opatrzone logo firmy to doskonały prezent dla pracowników. Zestawy te nie tylko służą praktycznemu celowi w miejscu pracy, ale także przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. Zobacz, dlaczego warto kupować takie upominki firmowe! 1. Praktyczne i przydatne podarunki dla pracowników Zestawy piśmiennicze przeznaczone dla pracowników mogą obejmować różne elementy, takie jak długopisy, […]

Czytaj
Firma

Wycieraczki systemowe — dlaczego warto je stosować?

Wycieraczki systemowe to produkty, które cieszą się coraz większą popularnością. Mają one naprawdę szerokie spektrum walorów, co sprawia, że są stosowane w wielu różnych miejscach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego postawienie na nie jest dobrym wyborem? Wycieraczki systemowe – co to takiego i dlaczego warto je nabyć? Systemowe wycieraczki to nic innego jak specjalne […]

Czytaj
Firma

Home office czy praca hybrydowa? Co jest lepsze?

Obecnie, gdy przyszłość pracy staje się coraz bardziej zmienna, coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad wyborem pomiędzy różnymi modelami wykonywania obowiązków zawodowych. Elastyczne formy pracy, takie jak home office czy praca hybrydowa, zdobywają na popularności, stawiając pracowników oraz przedsiębiorstwa przed nietrywialnym dylematem. Czy komfort home office zdominuje potrzebę bezpośredniego kontaktu charakterystycznego dla pracy hybrydowej, […]

Czytaj