Co to jest pompka membranowa? Sposób działania i zastosowanie

Pompa membranowa wykorzystuje elastyczną membranę do przemieszczania płynów. Działa poprzez tworzenie ruchu posuwisto-zwrotnego w membranie, co z kolei tworzy cykle zasysania i tłoczenia. W jaki sposób pracuje tego typu urządzenie? Gdzie najczęściej jest ono stosowane?

Budowa pompy membranowej

Nowoczesne pompki membranowe wyposażone są w poniższe rodzaje elementów:

Membrana

Jest elastyczną powłoką wykonaną z materiałów takich jak guma lub inne elastomery. Jest umieszczona między komorami wlotową i wylotową pompy i działa jako bariera między dwiema komorami.

Zawory wlotowe i wylotowe

Pompa ma zawory wlotowe i wylotowe, które kontrolują przepływ płynu. Zawór wlotowy otwiera się, aby płyn dostał się do pompy, a zawór wylotowy otwiera się, aby wypuścić płyn z pompy.

Silnik

Do działania pompki membranowe wymagają również silnika, na przykład może być on zasilany elektrycznie, pneumatycznie w zależności od tego, jakie mają one przeznaczenie i w skład jakiego systemu wchodzą.

Jak pracuje pompa membranowa?

W trakcie pracy pompy membrana jest poruszana przez zewnętrzne źródło zasilania. Następuje wtedy ruch posuwisto-zwrotny membrany, która porusza się tam i z powrotem w pompie.

W trakcie zasysania membrana odsuwa się od komory wlotowej, tworząc próżnię lub obszar niskiego ciśnienia. Powoduje to otwarcie zaworu wlotowego, umożliwiając przedostanie się płynu do pompy. W trakcie tłoczenia membrana przesuwa się w kierunku komory wylotowej, zwiększając ciśnienie płynu w pompie. Umożliwia to zamknięcie zaworu wlotowego i otwarcie zaworu wylotowego, pozwalając na uwolnienie płynu pod ciśnieniem z pompy.

Zawory wlotowe i wylotowe zapewniają przepływ płynu przez pompę w jednym kierunku, zapobiegając jego cofaniu się.

Jakie zastosowanie mają pompki membranowe?

Pompy membranowe są wszechstronne i mogą tłoczyć szeroką gamę płynów, w tym ciecze z zawartością ciał stałych lub ciecze o wysokiej lepkości.

Są powszechnie stosowane w różnych zastosowaniach, takich jak między innymi transport chemikaliów, oczyszczanie ścieków, przetwórstwo spożywcze, przemysł motoryzacyjny, chemiczny czy w rolnictwie. Również pompki membranowe znalazły bardzo szerokie zastosowanie w procesach laboratoryjnych.

Pompy membranowe są często wybierane do tych zastosowań ze względu na ich zdolność samozasysania, obsługi wrażliwych lub ściernych płynów oraz odporność na korozję i działanie środków chemicznych.

Z różnymi rodzajami pomp membranowych oraz z ich parametrami technicznymi można bliżej zapoznać się na stronach internetowych ich producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × dwa =

Polecane

Firma

Ile zarobi opiekunka seniora w Niemczech – zobacz od czego to zależy

Popularność pracy w opiece w Niemczech wynika m.in. z wysokości zarobków. Te są znacznie wyższe niż w przypadku osób, które seniorami opiekują się nad Wisłą. Musisz jednak wiedzieć, że nie każda opiekunka w Niemczech zarabia tyle samo – od czego zależy jej pensja? Ile zarabia opiekunka seniora w Niemczech? Nie ma wątpliwości, że opiekunka seniora […]

Czytaj
Firma

Głowica obrotowa do koparki – jak wybrać odpowiednią?

Głowica obrotowa do koparki to niezwykle istotna część maszyny budowlanej, która wpływa na jej sprawność i wydajność. Wybór odpowiedniej głowicy może mieć kluczowe znaczenie dla efektywności pracy koparki. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Dlaczego to ważne, aby głowica koparki była kompatybilna z modelem koparki? Kompatybilność głowicy koparki z modelem konkretnego […]

Czytaj
Firma

Okna kasowe – Innowacyjne rozwiązania dla biznesu i komfortu klientów

W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia staje się coraz szybsze, a oczekiwania klientów wzrastają, przed przedsiębiorcami stawiane są wyzwania dotyczące efektywności, wygody klienta i tworzenia pozytywnego wizerunku firmy. W odpowiedzi na te potrzeby coraz większą popularność zyskują innowacyjne rozwiązania, takie jak okna kasowe. Stanowią one nie tylko punkt kontaktu między firmą a klientem, ale również […]

Czytaj