Co to jest pompka membranowa? Sposób działania i zastosowanie

Pompa membranowa wykorzystuje elastyczną membranę do przemieszczania płynów. Działa poprzez tworzenie ruchu posuwisto-zwrotnego w membranie, co z kolei tworzy cykle zasysania i tłoczenia. W jaki sposób pracuje tego typu urządzenie? Gdzie najczęściej jest ono stosowane?

Budowa pompy membranowej

Nowoczesne pompki membranowe wyposażone są w poniższe rodzaje elementów:

Membrana

Jest elastyczną powłoką wykonaną z materiałów takich jak guma lub inne elastomery. Jest umieszczona między komorami wlotową i wylotową pompy i działa jako bariera między dwiema komorami.

Zawory wlotowe i wylotowe

Pompa ma zawory wlotowe i wylotowe, które kontrolują przepływ płynu. Zawór wlotowy otwiera się, aby płyn dostał się do pompy, a zawór wylotowy otwiera się, aby wypuścić płyn z pompy.

Silnik

Do działania pompki membranowe wymagają również silnika, na przykład może być on zasilany elektrycznie, pneumatycznie w zależności od tego, jakie mają one przeznaczenie i w skład jakiego systemu wchodzą.

Jak pracuje pompa membranowa?

W trakcie pracy pompy membrana jest poruszana przez zewnętrzne źródło zasilania. Następuje wtedy ruch posuwisto-zwrotny membrany, która porusza się tam i z powrotem w pompie.

W trakcie zasysania membrana odsuwa się od komory wlotowej, tworząc próżnię lub obszar niskiego ciśnienia. Powoduje to otwarcie zaworu wlotowego, umożliwiając przedostanie się płynu do pompy. W trakcie tłoczenia membrana przesuwa się w kierunku komory wylotowej, zwiększając ciśnienie płynu w pompie. Umożliwia to zamknięcie zaworu wlotowego i otwarcie zaworu wylotowego, pozwalając na uwolnienie płynu pod ciśnieniem z pompy.

Zawory wlotowe i wylotowe zapewniają przepływ płynu przez pompę w jednym kierunku, zapobiegając jego cofaniu się.

Jakie zastosowanie mają pompki membranowe?

Pompy membranowe są wszechstronne i mogą tłoczyć szeroką gamę płynów, w tym ciecze z zawartością ciał stałych lub ciecze o wysokiej lepkości.

Są powszechnie stosowane w różnych zastosowaniach, takich jak między innymi transport chemikaliów, oczyszczanie ścieków, przetwórstwo spożywcze, przemysł motoryzacyjny, chemiczny czy w rolnictwie. Również pompki membranowe znalazły bardzo szerokie zastosowanie w procesach laboratoryjnych.

Pompy membranowe są często wybierane do tych zastosowań ze względu na ich zdolność samozasysania, obsługi wrażliwych lub ściernych płynów oraz odporność na korozję i działanie środków chemicznych.

Z różnymi rodzajami pomp membranowych oraz z ich parametrami technicznymi można bliżej zapoznać się na stronach internetowych ich producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 7 =

Polecane

Firma

Georadar – zastosowanie i metodyka pomiarów georadarowych

Podstawową zaletą tej metody jest fakt, że pomiary georadarowe cechują się całkowitą bezinwazyjnością. Georadar wykorzystywany może być wewnątrz budynków, w rezerwatach przyrody, czy wreszcie w badaniach dróg, pasów startowych lotnisk itp. Sprawdź, jakie są zastosowania georadarów? SPIS TREŚCI: Georadar – na czym polega badanie metodą georadarową? Georadar w diagnostyce stanu konstrukcji budowlanych Georadar szerokopasmowy Georadar […]

Czytaj
największe dźwigi w polsce
Firma

Największe Dźwigi w Polsce

Czytelniku! Prosimy pamiętać, że wszystkie porady i informacje zawarte na naszej stronie nie zastępują własnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Korzystanie z informacji zawartych na naszym blogu w praktyce zawsze powinno być konsultowane z profesjonalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawcy tej strony internetowej nie ponoszą winy za korzystanie z informacji opublikowanych w serwisie. Największe Dźwigi w […]

Czytaj
budowa farmy wiatrowej krok po kroku
Firma

Budowa Elektrowni Wiatrowej Krok Po Kroku

Czytelniku! Prosimy pamiętać, że wszelkie dane i pomoce zawarte na naszej stronie nie zastępują samodzielnej konsultacji ze ekspertem/profesjonalistą. Branie przykładu z informacji umieszczonych na naszym blogu w praktyce zawsze powinno być konsultowane z profesjonalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawcy tego portalu nie są w żaden sposób odpowiedzialni ze stosowania informacji opublikowanych w serwisie. Współczesne […]

Czytaj