Impregnacja drewna – 5 błędów, których możesz uniknąć!

Brak odpowiedniej pielęgnacji powoduje, że drewno pęka i traci swój pierwotny wygląd. Tej sytuacji możesz łatwo zapobiec, jeśli raz do roku przeprowadzisz prawidłową impregnację drewna. Czego należy się wystrzegać? Oto 5 najczęściej popełnianych błędów podczas impregnacji!

Błąd 1. Ignorowanie widocznych problemów

W natłoku codziennych spraw może być Ci trudno znaleźć czas, aby dokładnie sprawdzić stan drewna przed impregnacją. Jeśli nałożysz preparat na powierzchnię, która jest popękana, pokryta białym nalotem, pleśnią lub innymi zanieczyszczeniami, to nie uzyskasz pożądanego efektu. W takim wypadku impregnat może się łuszczyć, a na powierzchni desek pojawią się nieestetyczne smugi. Niedoskonałości mogą też spowodować, że otrzymany kolor nie będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Przed impregnacją warto starannie wyczyścić wszystkie deski, a nierówności i ubytki możesz wyrównać przy pomocy szpachli do drewna i szlifierki.

Błąd 2. Impregnacja mokrego drewna

Drewno znajdujące się na zewnątrz jest codziennie narażone na wilgoć, zmienne temperatury, promieniowanie UV i opady atmosferyczne. Impregnację należy przeprowadzić w momencie, w którym drewno jest całkowicie suche, a na zewnątrz panują sprzyjające warunki atmosferyczne. Jeśli pomalujesz deski, które w środku są wilgotne, to impregnat nie wchłonie się prawidłowo, co bezpośrednio przełoży się na skrócony okres ochrony drewna. W efekcie drewno będzie bardziej narażone na rozwój grzybów i pleśni oraz nie będzie prawidłowo zabezpieczone przed promieniowaniem UV i opadami atmosferycznymi.

Błąd 3. Użycie niewłaściwego preparatu

Jeśli chcesz, aby drewno w Twoim ogrodzie lub na tarasie wspaniale prezentowało się przez cały rok, to musisz znaleźć preparat o odpowiednich właściwościach. Dobry impregnat do drewna tworzy na jego powierzchni trwałą powłokę, a jednocześnie pozwala drewnu oddychać. Po jego zastosowaniu drewno odzyska zdrowy wygląd, a słoje zostaną efektownie podkreślone. Obecnie dużym uznaniem wśród konsumentów cieszą się produkty marki Sadolin. W ofercie tego producenta znajdziesz impregnaty, które gwarantują wysoką ochronę drewna przez co najmniej 7 lat.

Błąd 4. Nieznajomość zaleceń producenta impregnatu

Aplikacja impregnatu do drewna nie jest skomplikowana, jednak to ważne, aby stosować się do zaleceń producenta. Bardzo częstym błędem jest użycie zbyt dużej lub zbyt małej ilości preparatu. Niedostateczna liczba warstw spowoduje, że drewno nie będzie prawidłowo nasączone. Wówczas łatwiej może dojść do jego uszkodzenia, rozwoju glonów, grzybów lub mchu. Natomiast zbyt duża ilość impregnatu sprawi, że drewno nie będzie wyglądało naturalnie, stanie się mniej odporne na promieniowanie słoneczne i zmniejszy się też jego odporność na działanie bardzo wysokich temperatur.

Błąd 5. Brak odpowiednich akcesoriów

Impregnacja drewna będzie skuteczna tylko wtedy, gdy dokładnie pokryjesz impregnatem każdy element konstrukcji. Uzyskanie równomiernej powłoki wymaga użycia narzędzi o ściśle określonych parametrach. Dlatego przed przystąpieniem do pracy, koniecznie sprawdź zalecenia producenta. Niektóre preparaty należy nakładać przy pomocy pędzli z naturalnego włosia, a do aplikacji innych lepiej sprawdzą się pędzle z włosia sztucznego.

Teraz już wiesz, jakich błędów powinieneś unikać, jeśli chcesz prawidłowo przeprowadzić konserwację drewnianych elementów w ogrodzie. Stosując się do powyższych wskazówek, zaoszczędzisz czas i znacząco zwiększysz efektywność swojej pracy. Poprawnie wykonana impregnacja zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo oraz korzystnie wpłynie na żywotność drewnianych konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − sześć =

Polecane

Dom i ogród

Panele akustyczne samoprzylepne: proste rozwiązanie dla lepszej akustyki

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób pracuje z domu, a przestrzenie publiczne wymagają skutecznego zarządzania dźwiękiem, panele akustyczne samoprzylepne stają się popularnym rozwiązaniem. Są one nie tylko estetycznie przyjemne, ale także łatwe w instalacji i skuteczne w poprawie jakości dźwięku w pomieszczeniach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak te innowacyjne panele działają i […]

Czytaj
Dom i ogród

Układanie podłogi drewnianej – dlaczego warto położyć parkiet w domu lub biurze?

Na układanie podłogi drewnianej decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego – to ten rodzaj wykończenia, który wart jest swojej ceny. Dlaczego jednak warto wybrać parkiet czy inną posadzkę z naturalnego materiału? Przyglądamy się zaletom drewnianych podłóg nie tylko w domu! Zalety podłogi z drewna Podłoga drewniana ma mnóstwo zalet – jest niezwykle elegancka i […]

Czytaj
Jakie rozwiązania w technice grzewczej i sanitarnej wybrać w 2024 roku?
Dom i ogród

Jakie rozwiązania w technice grzewczej i sanitarnej wybrać w 2024 roku?

W 2024 roku rozwój technologii oraz wzrost świadomości ekologicznej stawiają przed nami coraz więcej możliwości wyboru efektywnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w dziedzinie techniki grzewczej i sanitarnej. Szczególnie w mieście takim jak Bydgoszcz, istnieje potrzeba wyboru odpowiednich systemów grzewczych i sanitarnych, które nie tylko zapewnią komfort, ale także będą przyjazne dla środowiska. W tym […]

Czytaj