Raz mamy zimę stulecia, raz taką zimę w sam raz, z mrozem i śniegiem, a raz ta najchłodniejsza pora roku przechodzi niezauważona – jesień zmienia się od razu w wiosnę. Niezależnie od prognoz i przewidywań, występuje u nas sezonowość pór roku i na pracodawcach zatrudniających pracowników wykonujących swoje obowiązki służbowe poza budynkami spoczywa obowiązek zaopatrzenia ich w odpowiednią odzież.
W co zaopatrzyć pracownika narażonego na działanie niskiej temperatury, opadów atmosferycznych i wiatru?
W obecnych czasach nie ma problemu z wyborem odpowiedniej odzieży. Co więcej, producenci odzieży roboczej korzystają z rozwiązań i technologii stosowanych m.in. w produkcji odzieży przeznaczonej dla sportowców – dzięki temu pracownik pracujący na zewnątrz nie musi zakładać na siebie kilku warstw ubrań, które po pierwsze ograniczają mu ruchy, a po drugie sprawiają, że się grzeje i poci. Współczesny pracownik może założyć 2-3 warstwy odzieży, które zapewnią mu komfort cieplny i pełen zakres ruchów. Pierwszą warstwą może być bielizna termiczna – wykonane z trwałych materiałów koszulka i spodnie doskonale przylegają do ciała, są miłe w dotyku, przyjazne dla skóry i sprawiają, że może ona oddychać, a pojawiający się pot natychmiast odprowadzany. Kolejną warstwą chroniącą tułów przed niekorzystnymi warunkami jest bluza lub polar. Mamy tu ogromny wybór – bluzy i polary dostępne są w wielu kolorach i w wielu fasonach. Są modele z kapturami, są modele z wieloma kieszeniami, są modele z elementami odblaskowymi. Kończyny dolne osłaniają spodnie zimowe. I je możemy wybierać spośród różnych modeli – są spodnie ocieplane, są wodoodporne, są spodnie, które pełnią rolę ochronną przed np. substancjami chemicznymi typu kwasy. Są spodnie do pasa, są i ogrodniczki. Kolejną warstwę stanowi kurtka. Kurtki robocze ocieplane to kurtki lekkie, a jednocześnie bardzo mocne i trwałe, zapewniające komfort cieplny. Model spełniający osobiste preferencje i konieczne wymagania dostaniemy bez problemu w każdym sklepie oferującym odzież i akcesoria BHP. Pracownik powinien zostać zaopatrzony w odpowiednie obuwie chroniące przed chłodem i wilgocią. Warto też wyposażyć pracownika w czapkę i rękawice.
Każdy pracodawca z reguły określa w regulaminach i/lub procedurach elementy garderoby, w jakie powinien być wyposażony każdy z jego pracowników. Decydując się na dany zestaw, pracodawca bierze pod uwagę nie tylko kolorystykę (spójne kolory ubrań z kolorystyką firmy sprzyja budowaniu marki) ale i jakość. Odzież robocza na zimę musi spełniać swoją rolę, dobrze wyglądać i służyć przez dłuższy czas.