Proces budowlany – role architektów i pracowników budowlanych w realizacji projektów

projekt budynku

Jak możesz się domyślać, proces budowlany składa się z różnych etapów, a w jego trakcie potrzebni są ludzie z różnym zakresem umiejętności. Z tego tekstu dowiesz się, jaką rolę pełnią przedstawiciele różnych zawodów, aby projekt budowlany mógł zostać zrealizowany.

 

Czym jest proces budowlany?

Zacznijmy od tego, że samo pojęcie procesu budowlanego nie ma swojej dokładnej definicji prawnej. Mimo to przyjmuje się, że za tym hasłem kryje się ciąg czynności zarówno prawnych, jak i fizycznych, które obejmują projektowanie, realizację oraz oddanie obiektu do użytku. Oprócz tego również utrzymanie, a także ewentualną rozbiórkę budynku.

W samym procesie są potrzebne takie osoby, jak: architekt, inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego i kierownik budowy. Cały proceder rozpoczyna się od decyzji inwestora, który powierzy rozpoczęcie prac nad stawianiem obiektu wskazanym ludziom.

Architekci – ważni uczestnicy procesu budowlanego

Rolą architektów jest projektowanie obiektów budowlanych. Muszą opracować nie tylko ich formę, ale również funkcję. Pierwszy kontakt z architektem jest w momencie, gdy pojawia się potrzeba opracowania projektu budowlanego. Jednak takie osoby mogą być obecne również na budowie. Sprawdzają one wówczas, czy obiekt wznoszony jest prawidłowo i zgodnie z wytycznymi, które zostały zawarte w dokumentacji.

Sam projekt budowlany jest złożony z czterech części:

  • architektury;
  • konstrukcji;
  • instalacji elektrycznych;
  • instalacji sanitarnych.

Co również istotne, nawet kupując gotowy projekt budowlany, nadal będzie potrzebna pomoc architekta. Taki dokument i tak trzeba bowiem dostosować do konkretnej działki, na której ma zostać postawiony obiekt. Musi zajść więc adaptacja projektowa, która polega na odpowiednim dostosowaniu wytycznych, aby te były zgodne z wytycznymi występującymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Z powyższych zdań jasno wynika, że architekt jest ważną osobą, która odgrywa kluczową rolę w inwestycji budowlanej. W dodatku nie tylko na etapie planowania, ale również podczas nadzorowania całego projektu.

Pracownicy budowlani – jaki jest ich zakres obowiązków?

Praca na budowie wymaga wielu specjalistów. W przypadku pracowników budowlanych ich rolą są takie zajęcia jak murowanie, układanie kostki brukowej, ocieplanie budynku oraz wykonywanie innych zadań związanych ze wznoszeniem lub remontowaniem obiektu.

Zadaniami pracowników budowlanych zarządza inżynier budownictwa, a podczas prac często współpracuje się również z innymi specjalistami, na przykład hydraulikami czy elektrykami. Opinie na temat różnych fachowców znajdziesz między innymi na stronie GoWork.pl.

Jak widać, proces budowlany to rozległe pojęcie. Podczas prac nad wzniesieniem obiektu korzysta się z usług wielu specjalistów, aby projekt mógł zostać zakończony sukcesem. Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił Ci, jaką rolę odgrywają poszczególni fachowcy w realizacji projektów budowlanych!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − osiemnaście =

Polecane

Jakie rozwiązania w technice grzewczej i sanitarnej wybrać w 2024 roku?
Dom i ogród

Jakie rozwiązania w technice grzewczej i sanitarnej wybrać w 2024 roku?

W 2024 roku rozwój technologii oraz wzrost świadomości ekologicznej stawiają przed nami coraz więcej możliwości wyboru efektywnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w dziedzinie techniki grzewczej i sanitarnej. Szczególnie w mieście takim jak Bydgoszcz, istnieje potrzeba wyboru odpowiednich systemów grzewczych i sanitarnych, które nie tylko zapewnią komfort, ale także będą przyjazne dla środowiska. W tym […]

Czytaj
Dom i ogród

Inwestycja w inteligentny dom. Dlaczego warto?

Inwestycja w inteligentny dom stała się jednym z najbardziej pożądanych kroków dla osób poszukujących wygody, bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej w swoim otoczeniu mieszkaniowym. W dobie rosnącej cyfryzacji oraz postępu technologicznego inteligentne domy przestają być tylko futurystyczną wizją, stając się realną możliwością znacznego podniesienia jakości życia. Jeśli planujesz budowę domu, lub chcesz wyremontować mieszkanie, to najlepszy […]

Czytaj
Dom i ogród

Jaki materac do łóżka wybrać?

Wybór odpowiedniego materaca ma istotny wpływ na jakość naszego wypoczynku i ogólny komfort życia. W dzisiejszych czasach rynek oferuje niezliczone opcje, co może sprawić, że podjęcie właściwej decyzji staje się wyzwaniem. Dlatego też warto przyjrzeć się różnym rodzajom materacy, ich cechom i właściwościom, aby móc dokonać świadomego wyboru, który najlepiej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom i […]

Czytaj